מגוון כתבות בתחומי רפואה משלימה

ליחצו על מינוס – או + פלוס לפתיחת/סגירת  תוכן הכתבה .

דיקור ואבחון האוזן  אוריקולותרפיה

 עוד בזמנים קדומים הכירו בחשיבות הטיפולית\אבחונית של האוזן.

הסינים הם קרוב לוודאי הראשונים שזיהו קשר ישיר בין האוזן לשאר הגוף, וקשר בין שינויים ברי אבחון שחלו באוזן במקביל להופעה של מחלות ואו בעיות בריאות שונות.

תיעוד ראשון לדיקור באוזן "אוריקולותרפיה" הופיע בספר הדרכה לדיקור, בסביבות 2500 שנים לפני הספירה, בספר שחובר על ידי קיסר יווני, הופיע הציטוט הבא: "כלי הדם הנמצאים בחלל האוזן מווסתים כאב". בשנים לאחר מכן נמצאו באזורים כ – מצרים, יוון, רומא ופרס העתיקה תיעוד רב נוסף ליכולת האוזן לשכך כאב ואו לטפל בבעיות בריאות. אבי הרפואה היפוקראטס (460-357 לפנה"ס ) נהג לחתוך ולדמם את האוזן על מנת לרפא אימפוטנטיות ופריג'ידיות. ( את הידע הוא רכש מן המצרים הקדמונים ) בשנים 500 לפנה"ס עד 100 לפנה"ס השתמשו היוונים והמצרים בחישוקים וטבעות לאוזניים על מנת לשפר ראיה או לטפל בכאבים ובעיות מין למיניהן. בשנת 200 אחר הספירה נמצא בפרס תיעוד על השימוש באוזן לטיפול בסטאטיקה, האגדה מספרת ששודדי ים נהגו לחתוך את תנוך האוזן על מנת לשפר את הראייה ואת החושים שלהם (ועוד לא הזכרתי את ואן גוך).

רק בשנת 1957 רופא צרפתי בשם פול נוז'ייה מצרפת, מיסד ותיעד את השיטה בעניים מערביות,

נוז'ייה לא הסתמך על התיאוריות הסיניות, ואו על כתבים עתיקים שונים , אלא חקר ותיעד בעצמו את האוזן על ידי מפה שבנה שתיארה את האוזן כעובר הפוך , נוג'יה טען שמצג העובר ההפוך באוזן מתאר וממפה בצורה מדויקת את מיקום האברים בגוף , ולמשל דיקור של הנקודה באוזן המשקפת את מיקום ברך העובר ההפוך , תשפיע על הברך של המטופל שאת אוזנו דקרנו. 

הקשר בין האוזן לשאר הגוף הוא עתיק יומין

בשנת 1739 הוצג לראשונה הקשר על ידי הרופא הסיני WOU KIEN שתיאר את ההשתקפות המדויקת של המרידיאנים ( קווי האנרגיה ) של הגוף באוזן , השוואה בין האבחון והכתבים הסיניים העתיקים לתגליות של נוג'ייה מאשרות ומחזקות את הרעיון שפוטנציאל הריפוי באוזן לבעיות ומחלות בגוף הוא גבוה מאוד, ובעל פוטנציאל לגלוש גם לתחומים נוספים כשיכוך כאב , הרדמה וטיפול בבעיות ותחלואים של המערב כהפסקת עישון וירידה במשקל, הסינים כבר לפני אלפי שנים חפשו ומצאו את הקשר בין האוזן לשאר הגוף , תוך התייחסות לאוזן כמרכז אנרגטי כללי המאחד את כל המרידיאנים בגוף, כשלמעשה מרדיאני היאנג והיין מגיעים בצורה כל שהיא לאוזן  (  דרך מרידיאני זוג ביחסי יין יאנג ). הסינים מייחסים לנק' רגישות ( ASHI ) יכולות טיפול וריפוי , A מסמל נקודה רגישה לפי הפילוסופיה הסינית, SHI מסמל את אותה נקודה לאחר שטופלה והכאב עבר.  לפי תיאוריה זו כל נקודה בגוף או באוזן שתגלה רגישות למגע ואו ללחץ תשמש אותנו כנקודות דיקור,  לא בגלל מיקומה אלה בגלל העובדה שהיא רגישה למגע. כתובים ומפות משושלת טאנג Tang  ( 618-907 ) מציירים 20 נקודות בחלק הקדמי והאחורי של האוזן אשר נחשבו לנקודות עיקריות לטיפול דרך האוזן, אחת מנקדות אלו היא נקודת ה אפס  POINT – 0  כפי שמצא ותיאר ד"ר נוג'ייה מליון צרפת .

עקרון הטיפול

הדיקור באוזן כשיטת ריפוי דרך נקודות רגישות ללחץ , ואו דרך נקודות בעלות מוליכות חשמלית שונה מהאזור ליד, יכולה להיות בסיס לאבחון של בעיות בריאות מסוימות ואו מחלות על ידי עירור אותם נקודות דרך לחץ , דיקור , עירור חשמלי ואו דרך כל שיטה אחרת שיכולה להביא להקלה.

הרעיון שעומד בבסיס הטיפול באוזן גורס שכל שינוי שנעשה באוזן יכולה להשפיע על האבר הקשור הפגוע, אשר בעטיו קרה השינוי באוזן וגרם לנק' להיות רגישה, ואו שונה חזותית השפעה על האבר הפגוע תבוא לביטוי בהקלה בכאב ואו החלמה מהמחלה שגרמה לשינוי באוזן מלכתחילה.

שיטות לאיתור מדויק של נקודות באוזן

על מנת לאתר בצורה מדויקת את הנקודה המטפל מתבונן באוזן ומחפש אזורים אשר בהן ניתן להבחין בשינוי בצבע , טקסטורה , מבנה ואו כל שינוי אחר באוזן , למשל הופעה של נקודות אדומות או שחורות.

פצעים, בליטות, קילוף או קמטים על האוזן. המטפל ממשש בעדינות את האוזן עם האגודל בודק את עובי האוזן, המרקם, והתחושה הכללית המתקבלת ממישוש האוזן, בשנים האחרונות השימוש באוזן כאמצעי אבחון וטיפול הפך פופולרי מאוד בעיקר בזכות המפה של ד"ר פול נוג'יה , ופחות בגלל תיאוריית המרידיאנים הסינית , כנראה בגלל היותה יותר פשוטה להבנה וליישום מול התיאוריה הסינית , שיטתו של ד"ר נוג'יה מעודדת את הטיפול באוזן לטיפול במחלות שונות והקלה יעילה בתופעות של כאב , הפרעות מערכת העצבים , ומערכת ההפרשה הפנימית , מחקרים רבים נעשו בנושא , ודגש רב מושם על העמקת הרקע המחקרי בעניין , גם לצרכי הרדמה ואבחון , תוך שילוב שתי הגישות הן הצרפתית והן הסינית מתוך מטרה לבחור עבור המטופל את השיטה והגישה הנכונה והמתאימה למחלתו , ואשר תביא להקלה מהירה יעילה ובטוחה יותר בפרק זמן קצר יחסית.

אבחון לשון לפי הרפואה הסינית

כבר לפני אלפי שנים הבחינו מטפלים סינים בקשר בין בעיות בריאות שונות להשתקפויות שונות בלשון .

גורמים כעובי , צבע , מבנה ,  חיפוי , ריח  , חריצים , רעד , נוקשות ואו לחלופין היכולת לשלוף את הלשון בצורה יציבה למשך פרק זמן קצוב , העידו על תבנית לשונית ייחודית אשר לוותה גם מצבי בריאות ומחלה שונים.

יכולת ייחודית זו של הלשון לשקף מצב פנימי ואו מצבי חולי קשורה לעובדה שהלשון הנו אבר פנימי יחידי אשר יש לו ביטוי חיצוני מובהק מעצם העובדה שניתן להביט בלשון על אף העובדה שהנו שריר פנימי ללא חיפוי ואו הגנה של עור ואו רקמה

שיטת האבחון לפי הלשון באה לביטוי קליני כמספר אופנים

אבחון בסיסי ראשוני שם דגש על מבנה  צבע  יציבות ורטיבות הלשון ( נתונים המעידים על זמן המחלה והאם המחלה היא כרונית ) אבחון שניוני ישים דגש על חפוי הלשון עובי צבע ריח ומיקום החיפוי ביחס ללשון ( נתונים המעידים על אופי המחלה והאם היא אקוטית  ) גורמים משלימים שמטפל סיני שם עליהם דגש הם חריצים על הלשון סימני שיניים וריח רע מהפה . הסינים המיומנים הצליחו למפות את הלשון לשלושה אזורים (אחורי אמצעי וקדמי ) אשר שקפו כתמונת ראי מדויקת שלושה אזורים בגוף

 • האזור האחורי של הלשון משקף את מצבו של החלק התחתון של הגוף –  כליות , מעיים , שלפוחית .
 • חלקו האמצעי של הלשון שקפה את מצבו של מרכז הגוף – קיבה טחול כבד וכיס מרה
 • חלקו הקדמי הקרוב לשפתיים של הלשון שקף את מצב הריאות לב וחלקו העליון של הגוף

המטפלים הסינים הצליחו להגיע לרמה כה גבוה של אבחון שאפשרה להם לחלק שוב את אותם שלושה אזורים של הגוף לאברים שונים ולהכין מפה מדויקת המתארת את מיקומים המדויק של כל אבר ואבר כפי שבא לביטוי בלשון., כל שינוי ואו תופעה באזור המשויך לאותו אבר יכולה הייתה להעיד בסבירות מאוד גבוהה על בעיה באותו אבר .

שיקולים באבחון לשון ( לפי סדר חשיבות )

 1. חיות וויטליות של הלשון – לשון נפולה , רוטטת , סטטית , מקובעת ואו קשיחה
 2. מבנה הלשון –  שקעים וחריצים בלשון , לשון ארוכה , קצרה שמנה \ נפוחה , רזה וצרה
 3. צבע הלשון  –  חיוור , סגול , אדום , ושילוב מספר צבעים באזורים שונים של הלשון
 4. חיפוי הלשון –  מיקום החיפוי עבה \ דק , קל ואו קשה להסרה בגירוד , חיפוי בהיר ואו כהה , צהוב חום ואו לבן
 5. ריח מסריח מהפה .

לשון בריאה בגוף מאוזן תבוא לביטוי בלשון ורדרדה , עם חיפוי לח בהיר מעט עד שקוף ( הסינים כמיטב המסורת מתארים את הלשון כחתיכת בשר חי עם חיפוי לח דק ומבריק , לשון מאוזנת שכזו מעידה על בריאות טובה וזרימה טובה של אנרגיה QI ונוזלים בגוף . גודל והמבנה של הלשון אמורים להיות תואמים לגודל ולמבנה של ראש המטופל, כל סטייה יכולה להעיד על בעיה ( שימו לשון של פוליטיקאי ישראלי בפיו של נזיר סיני וראו מה יקרה ) לשון בריאה ומאוזנת אמורה להיות ללא חריצים משמעותיים , פצעים בפה , נעה בחופשיות נכנסת ויוצאת מהפה ללא רעידות ואו קפיצות ונעה מצד לצד ללא ריח רע מהפה . לאחר שסיימנו אבחון ותשאול ראשון של המטופל אנו ניגשים ללשון על מנת לסכם את האבחון, ולאשר את המסקנה האבחונית אליה הגענו מטרתנו היא לאתר שינוי ואו תופעות ייחודיות בלשון של מטופל , ההתייחסות היא לאותם נתונים הנזכרים בתחילת המאמר ( גוף לשון , חיפוי לשון , צבע , עובי , מרקם וכמובן מיקום התופעה בלשון לפי אותם שלושה אזורי חלוקה ואו לפי מפת האברים כפי שחילקו הסינים

הגעה למסקנה אבחונית לפי הלשון יכולה לתת למטפל אינדיקציה מדויקת באיזה אבר פנימי מדובר , איזה אבר חולה ופגוע ומצריך טיפול ומה הטיפול הדרוש לפי הרפואה הסינית.

 הקשר בין מחלות חניכיים לבריאותנו

האם מחלת חניכיים מגבירה את הסיכון למחלות לב , כלי דם וסיכוני הריון ?

 בפעם הבאה שאתם מצחצחים שינים או נוגסים בתפוח עץ עסיסי וחשים כאב חוסר נוחות ואף דימום קל מהפה, עצרו וזכרו את המאמר הנוכחי המקשר בין מחלות חלל הפה ומחלות מערכתיות כמחלות לב, כלי דם, סוכרת, לידה מוקדמת ותינוקות במשקל נמוך,ובמיוחד את הסיכון לחולים לאחר אירוע לב או שבץ.

איתור וטיפול מוקדם במחלות חניכיים עשוי למנוע הופעה של מחלות, ואף לשפר באופן משמעותי את בריאותם של חולים במחלות שונות, אשר לכאורה אין קשר בין מחלתם למחלת חניכיים.

 מחלות חניכיים הנם מחלות דלקתיות המאופיינות בתקופת דגירה איטית ונטולת כאב ואשר לרוב מתחילות כהצטברות חיידקים בחלל הפה, הגורמים לשכבה בקטריאלית ( פלאק ) סביב למייסב השן. אותו רובד בקטריאלי גורם לכאב, נפיחות, דימום, ריח רע מהפה ואף לאיבוד שיניים ( 80% מן העקירות אצל מבוגרים מעל גיל 30 מתחילות בדלקת חניכיים ) אותם גורמי דלקת מזהמים, מתפזרים ומתפשטים דרך הפה למחזור הדם, מגיעים למקומות אחרים בגוף ומשפיעים באופן משמעותי על הבריאות.

 הגורם העיקרי ( והניתן ביותר לשינוי ), המשפיע ביותר על מחלות חניכיים הוא היגיינת פה לקויה. לרוב מחלות חניכיים (Gingivitis) מתחיל בדמם קל בזמן צחצוח השיניים, ואכילה של מזון קשה ( למשל תפוח עץ ), כשבשלב השני נהיה עדים לנפיחות אודם ורגישות רבה. חשוב מאוד לציין שבשלב זה המחלה הפיכה, וניתנת לריפוי הן על ידי הסרת אבנית כל חצי שנה, והן על ידי שמירה על היגיינת הפה .

מחלות חניכיים ומערכת החיסון

מאמר שפורסם ב-"Nature Immunology" הראה כי חשיפה והתרבות של  חיידקי חניכיים מובילה לפגיעה מולקולרית זמנית בתאי T, הנמצאים בטחול (תאי דם לבנים המווסתים תאים אחרים של מערכת החיסון ). פגיעה זו בפרמטר כה משמעותי של מערכת החיסון, יכולה להסביר את הקשר בין מחלות חניכיים להופעה של  מחלות מערכתיות המלוות בפגיעה חיסונית .

מחלות חניכיים וסוכרת

זה שנים רבות שהרפואה מכירה בקשר בין סוכרת למחלות חניכיים. ככל שרמת הסוכר אינה מאוזנת ועולה עולה גם השכיחות למחלת חניכיים ולהחמרה בתסמיני המחלה,קשרי הגומלין בין מחלות חניכיים לסוכרת הנם דו מסלוליים, טיפול יסודי ומקיף במחלת חניכיים עשויה לשפר משמעותית ולאזן את מחלת הסוכרת. הסיבה לכך נעוצה בסילוק אותם חיידקים מהחניכיים אשר חודרים למחזור הדם, מעלים את העמידות לאינסולין ומעלים את רמות הסוכר בדם.

מחלות חניכיים, לידה מוקדמת ולידה של תינוק במשקל נמוך.

מחקרים שנערכו בארה"ב הוכיחו קשר ישיר בין מחלות חניכיים של האם במהלך ההריון ללידות מוקדמות של ילודים במשקל יחסי נמוך. מאמר שפורסם ב-"Journal of Periodontology", הראה שטיפול מונע בחניכיים של נשים הרות, הפחית במידה ניכרת את הסיכון למשקל לידה נמוך (פחות מ-2.4 ק"ג). מחקר נוסף באוניברסיטת אלבמה, אשר בדק 366 נשים הרות הלוקות במחלות חניכיים, מצא כי טיפול ייסודי בחניכיים בזמן ההריון הביא לירידה דרמטית של 84% בלידות מוקדמות . לאור זאת יש מקום להמליץ לנשים הרות ולנשים המתעתדות להיכנס להריון לבצע בדיקה מקיפה ויסודית ע"י רופא שיניים לפני הכניסה להריון, וכמובן לטפל בבעיות המתגלות.

מחלות חניכיים לב וכלי דם

מחקר שנערך בבית הספר לרפואת שינים באונ' מישיגן, מצא אצל חולים בעלי היסטוריה של מחלות לב וכלי דם רמות גבוהות של חיידק ( עשיר בתרכובות שומן ופחמימות), החודר מחלל הפה לתוך מחזור הדם וגורם לקרישי דם בעורקים להתעבות דפנות כלי הדם באזורי הלב והמוח ועקב כך להעלאת הסיכון להתקף לב ושבץ.

מחקר אחר שנערך בהדסה, מצא קשר ישיר בין מחלות חניכיים ונוכחות חיידקית בחלל הפה להתקפי לב.

המחקר קישר סטטיסטית בין  העוצמה החומרה ושכיחות מחלות לב, להמצאות אותו חיידק בחלל הפה. אחת המסקנות המשמעותיות הייתה כי הסיכון במחלת חניכיים כגורם למחלת לב שווה ערך לעישון, עודף משקל  ורמת שומנים גבוהה. נמצא שגברים בני 60 ומעלה, שסבלו מדימומי חניכיים, היו בסיכון גבוה פי 4.5 ללקות במחלת לב ושבץ. גברים בני פחות מ-50 הלוקים במחלת חניכיים נתונים בסיכון של יותר מ-70% לפתח מחלות לב כליליות, לעומת בני גילם שהחניכיים שלהם בריאים.

אביב הגיע אלרגיה (קדחת השחת ) באה

"קדחת השחת" (Hay Fever). הנו מונח פולקלורי שנטבע ע"י פיסיולוג אנגלי, בשם ג'והן בוסטוק (1828) , בוסטוק הבחין שתסמיני האלרגיה מופיעים בעיקר בעונת הקציר , ואיסוף השחת בשדות. הערכה רשמית מעריכה שבישראל לוקים בקדחת השחת כ – 15-20 אחוזים מהאוכלוסייה הבוגרת, בין הגילאים 15 עד 25    אם כי המחלה עשויה להתפרץ לראשונה בכל גיל.

קדחת השחת מתפרצת עם סיום החורף ( פברואר-מרץ ), ביחד עם הופעת אבקת פריחת העצים כברוש, פקאן וזית , ונמשכת בעוצמה נמוכה יותר גם בחודש אפריל –  מאי כתוצאה מפריחת עשבי- בר דגניים , עשבים , צמחי מדשאה ושיחים שונים , בחודשים יולי אוגוסט ( שיא הקיץ) עוצמת ההתקפים האלרגים יורדת באופן משמעותי , כתוצאה מהתייבשות הצמחים והפסקת הפצת האבקות של הצמחים בגלל היובש , חלק מהחולים יפתחו שוב התקף אלרגי לקראת החורף בחדשי ספטמבר – אוקטובר עקב פריחת הלענה , סטטיסטית אפשר לשייך את גורמי האלרגיה באופן הבא כ- 10% מהאנשים רגישים לעשבים ושיחים, כ–30% מהחולים רגישים לדגניים, ושאר ה 60% רגישים לפריחת עצים.

מרבית הצמחייה מאובקת באמצעות הרוח ודרכה מגיעה אל מערכת הנשימה שלנו. גודלם של גרגרי האבקה vהוא  10 עד 100 מיקרון, הגרגירים נשאפים ונדבקים לרירית האף, רירית זו מכילה חומרים בעלי יכולת פירוק חלבונים ( המצויים בגרגירים ) פירוק החלבון ברירית האף מעוררת תגובה ביולוגית הבא לביטוי כדלקת אלרגית , קצב פיזור האבקה באוויר תלוי בעיקר בזמני הפריחה של הצמחים, עוצמה וכיוון הרוח, לחות האוויר חום ויובש , כשבתקופת הגשמים החולים יחושו בהקלה משמעותית משום שהגשם מנקה ומרענן את האוויר.

מדוע גורמות אבקות הצמחים לאלרגיה ?

גרגירי האבקנים הנישאים ברוח חודרים למערכות הגוף של האדם האלרגי וגורמים להפעלת מערכת החיסון. מערכת החיסון המרוגשת מתחילה לייצר נוגדנים ספציפים לאותו אבקן אלרגני ברגע שהיא מזהה חדירה למערכות הגוף, חשוב לציין שרוב האוכלוסייה באותו אזור תשאף ותפרק את אותו אלרגן , ולא תפתח התקף אלרגי , רק אנשים בעלי נטייה אלרגית ספציפית יתחילו לפתח אלרגיה כתגובה לחדירת האלרגן לגוף

תרופות לקדחת השחת

תרופות אנטי-היסטמיניות חוסמות את השפעת ההיסטמין המופרש מתאי הפיטום כתגובה לחשיפה לאלרגן ,

חסימה של החומר החיסוני "היסטמין" תורם משמעותית להפחת תסמיני המחלה , בשנים האחרונות פותחו תכשירים אנטי-היסטמינים יעילים מאוד, אשר נלקחים פעם ביום ללא השפעות לוואי כטשטוש ונמנום. תכשירים אלה מאפשרים תפקוד מלא לאורך תקופת קדחת השחת, וזאת בניגוד לתרופות מהדור הקודם שהשפיעו לרעה על הערנות והתפקוד היום-יומי מעצם היותן תרופות חוסמות הפרשת היסטמין לא ספציפיות אשר חסמו גם חומרים חיוניים בנוסף להיסטמין

טיפול טבעי

סרפד
סרפד נחקר ונמצא כיעיל לטיפול בסימפטומים של קדחת השחת בשל הפלבנואידים (קוורצטין, איזוקוורצטין, המצויים בו, חומרים טבעיים אלו מחקים את פעולת האנטיהיסטמינים ללא תופעות לוואי מרדימות, מחקר כפול סמיות אצל חולים הסובלים מ Allergic Rhinitis מצא שיעילות הטיפול אצל המטופלים שטופלו בתכשיר מבוסס סרפד ( מרוכז ) הייתה יעילה ביותר ומעל ל % 50 מהחולים חוו הקלה משמעותית בתסמיני המחלה.

קוורצטין
קוורצטין הנו ביופלבנואיד הנמצא בכוסמת , בצמחים , ירקות ובפירות הדר,  קוורציטין מדכא תהליכים דלקתיים, על ידי פעילות מונעת בקרומי התאים האימונים , ייצוב קרום התא מונע מתאי מסט ( תאי פיטום), לשחרר חומרים מתווכי דלקת ובכך קוורציטין מונע הפרשה של היסטמין מאותם תאים ואלרגיה .


ברומליין
ברומליין הנו אנזים נוגד דלקת המופק מגזע אננס ,צריכה של  ברומליין מפחיתה התקבצות והצמטות טסיות דם , ( בדומה לפעילות מיקרופרין \ אספרין ) מונעת בצקת  ( מפחיתה חדירות של כלי דם) ותופעות אחרות המתווכות על ידי פרוסטהגלנדינים , זהירות אצל אנשים הרגישים לאננס.

ויטמין C

ויטמין C הנו הויטמין החשוב ביותר בתהליך הטיפולי מניעתי באלרגיה עונתית , ויטמין C חשוב בעיקר במערכת הנשימה העליונה, בגלל היותו נוגד חמצון טבעי עיקרי בשכבה האפיתליאלית.

מספר מחקרים הראו קשר ישיר בין צריכה של ויטמין C באוכלוסייה הבריאה, לשכיחות אלרגיה ואסטמה. יותר מכך, ויטמין C מונע הפרשת היסטמין מתאי הדם הלבנים, והמצאות ריכוז גבוה של חומצה אסקורבית (ויטמין C) בדם קשורה לרמה נמוכה של היסטמין בגוף

אומגה – 3

מספר מחקרים מעניינים מצאו שצריכה של אומגה 3 מדגים EPA  DHA  ואו ממקור צמחי ALA  ,שפרו באופן משמעותי את מצבם של חולי אסתמה, ואנשים בעלי רגישות דלקתית במערכת הנשימה בתגובתם לאלרגנים , הסיבה נעוצה בכך שאומגה 3 מפחיתה תהליכים דלקתיים במערכות הגוף השונות ,( כולל דלקת מפרקים ) על ידי חסימת הפרשה של חומ' ארכידונית במסלול ה COX

רפואה סינית

כבר בסין העתיקה לפני אלפי שנים, טפלו באלרגיה עונתית על ידי טיפול ברפואה סינית ואקופונקטורה, הטיפול כלל שימוש בשינויים תזונתיים , צמחי מרפא סינים וכמובן דיקור בנקודות על הגוף, אשר נמצאו לאורך היסטוריה שמטיבות על תסמיני האלרגיה  (ירידה בגודש באף וגירוי בעיניים) , הגישה הסינית ככלל גורסת שיש צורך לטפל באדם טרם התהוות המחלה לחזק ולאזן אותו על מנת שיהיה מאוזן בריא וחזק ויוכל לעמוד בפני גורמי מחלה חיצוניים ופנימיים.

הומאופתיה

ישנם לא מעט מחקרים התומכים בהומיאופתיה, כשיטה אטרקטיבית למניעה הקלה וטיפול באלרגיה עונתית .

בהומאופתיה ישנם לא מעט גישות בנוגע לאלרגיה עונתית כולל טיפול סימפטומטי בלבד בתסמיני האלרגיה

(הומאופתיה מודרנית) וטיפול הומאופתי מסורתי הדוגל בטיפול באדם השלם ולא בתסמיני המחלה.

אחד המשפטים הזכורים לטובה מסרט שראיתי בעבר, היה של הרקדן ג'ואל גרי ששיחק נזיר קוריאני המגיע לניו יורק, "אותו נזיר" שניזון מאורז וירקות מאודים, נחשף למזון המהיר FAST FOOD, לחניכו האמריקאי (המכור למזון מהיר) הסביר שהמונח FAST מתאר את המהירות בה נגיע לקבר עקב צריכת מזון זה.

תזונאים מזהירים מהנזקים שבצריכת מזון מהיר ותעשייתי, העשיר בשומן כולסטרול ושערכו הקלורי גבוה. "ביג מק" צ'יפס וקולה מכילים כ 1,280 קלוריות. בארצות הברית לבד פועלות כיום מעל 300.000 מסעדות מזון מהיר, מדי שנה, מתים מעל  300,000 אמריקאים ממחלות הקשורות להשמנה, המומחים צופים שתוך מספר שנים ימותו מידי שנה יותר אמריקאים מנזקי השמנה מאשר מנזקי עישון. כ 60% מהמבוגרים ו-13% מבני-הנוער סובלים מעודף משקל קיצוני.ההון הציבורי שהושקע בשנת 2000 לטפל בתוצאות ההשמנה עמד על 117 מיליארד דולר (פי עשרה מהסיוע ששולחת ארצות-הברית למדינות רעבות.(

בשנת 2003 פרסמו התאחדויות התזונאים של ארצות-הברית (ADA) וקנדה (DC) מסמך המכיר ביתרונות הבריאותיים של צמחונות. לטענתם תזונה המבוססת על רכיבים צמחיים בלבד, טובה לבריאות, עשירה תזונתית ומתאימה לאנשים מכל גיל, כולל תינוקות, ילדים, מתבגרים נשים הרות מיניקות, יעילה במניעת מחלות נפוצות, מפחיתה שיעורי תמותה ממחלות לב, תחלואה נמוכה יותר בסוכרת , בסרטן הפרוסטטה ובסרטן המעי הגס. בשנת 2002 ועדת מומחים מטעם ה FDA ( מִנהל המזון והתרופות האמריקאי) פרסמה דו"ח הקובע כי צריכת שומן מן החי ומזונות מטוגנים – מזיקה לבריאות. הועדה ממליצה שלא לצרוך מוצרים אלה, אך נמנעה מקביעת גבול לצריכה המותרת, "מחשש להקשות יותר מדי על הציבור".

מאחר והתפריט הצמחוני עשיר גם בחומ' שומן בלתי רוויות מסוג N-3 יותר ויותר רופאים ותזונאים ממליצים כחלק מהקניית הרגלי חיים נכונים על תזונה צמחונית. פעמים רבות ממליץ רופא למטופל על הפסקת צריכת המוצרים מהחי בעקבות גילוי מחלת לב או מחלה אחרת, (למעשה ניתן היה למונעה אילו ניתנה ההמלצה מוקדם יותר.(  למשל שכיחות של התקפי-לב ושבץ מוחי נמוכה באופן משמעותי בקרב צמחונים. המחקרים מראים, שהתמותה ממחלות אלו קטנה ככל שהתזונה הצמחונית נמשכה יותר שנים. מאחר וגורמי הסיכון למחלות לב ככולסטרול, טריגליצרידים, לחץ דם גבוה השמנת יתר וסוכרת שכיחים פחות אצל צמחונים.

בקרב צמחונים נמצא שיעור נמוך ב-30-50 אחוזים (לעומת שאר האוכלוסייה) של מקרי מוות מגידולים כגון סרטן השד, המעי הגס, הערמונית וגידולים ברחם ובשחלות. תזונה נכונה מהצומח מקטינה את הסיכון לחלות בסרטן בעיקר בזכות צריכה מופחתת של שומן מן החי הנחשב כגורם התורם להתפתחות סרטן. האגודה האמריקאית לסרטן ממליצה להפחית משמעותית צריכת בשר מעובד אדום ואו עתיר שומן, הגבלת מזונות מטוגנים כ צ'יפס , פיצה , ממתקים והחלפתם בירקות ופירות ( לפחות תשעה ביום )העדפת פרי שלם על מיץ, דגנים שלמים מול מעובדים בשילוב קטניות כמקור לחלבון מאוזן.

מחקרים הוכיחו, כי עצמותיהם של צמחונים חסונות יותר משל אוכלי בשר בני גילם, ושיש בהן תכולת סידן גבוהה יותר. בקרב צמחוניות קשישות נמצא אובדן של 18% בלבד ממסת העצם, לעומת 35% אצל אוכלות בשר בנות גילן. לדעת החוקרים, הסיבה העיקרית להאטה בהתמוססות העצם אצל צמחוניות היא מיעוט חלבון מהחי בתזונה (העשיר גם בזרחן) המעלה את חומציות הדם, ומעודד בריחת סידן מהעצמות.

מי מאיתנו לא חווה תקופה של דיכי (תחושה של מלנכוליה ועצבות קלה) ?

דיכי קל היא תחושה נורמאלית ונפוצה , ואינה מצריכה ייעוץ מקצועי ואו טיפול תרופתי.

כשדיכי קל הופך לדיכאון יש מקום לשקול התערבות טיפולית מקצועית על מנת לשפר את איכות החיים של החולה ובני משפחתו. לפי נתונים בארה"ב כ 15 מליון איש סובלים מדיכאון קליני, שסימניו כוללים הפרעות שינה ואכילה, שינויים חדים במצב הרוח, נטייה להסתגרות וניתוק חברתי, עייפות וחוסר רצון לפעילות. למעלה מששה מליון אמריקאים ו- 12 מליון איש ברחבי העולם, משתמשים ב"תרופת הפלא" לשיפור מצב הרוח – פרוזאק.

משרדי הבריאות השונים ברחבי העולם מדווחים על שינויים משמעותיים ומדאיגים הקשורים לתפקודי המוח.

מתברר שבשנים האחרונות חלה עלייה דרמטית במספר מחלות הנפש ומקרי הדיכאון בעולם. באנגליה למשל, חלה עלייה דרמטית בשיעור של כ 50% במספר ניסיונות ההתאבדות בשנים האחרונות , מ-100 אלף בשנות ה-90 המוקדמות , ל- 150 אלף בסוף שנות התשעים , מדאיגה יותר העובדה שהעלייה התלולה בשיעור מקרי הדיכאון ובניסיונות ההתאבדות חלה דווקא בקרב צעירים מתחת גיל 50.

מנכ"ל ארגון הבריאות העולמי, ד"ר הרלם ברונדטלנד, צוטט באומרו שמספר ניסיונות ההתאבדות היה בעבר באופן מסורתי, הגבוה ביותר בקרב גברים מבוגרים, אבל בשנים האחרונות, גדל מספר ניסיונות ההתאבדות בקרב אנשים צעירים בשיעור כזה שהפכו לקבוצת הסיכון הגבוהה ביותר להתאבדות בשליש מהמדינות המתועשות.

על מנת להקל על האבחון האגודה הפסיכיאטרית האמריקאית הגדירה דיכאון באופן הבא:

דיכאון יכול להיות מורכב ומאופיין משמונה אמות מידה עיקריות:

 1. תיאבון ירוד מלווה בירידה במשקל, או תיאבון מוגבר מלווה בעלייה במשקל.
 2. נדודי שינה או יתר שינה.
 3. יתר או חוסר פעילות גופנית.
 4. איבוד עניין או הנאה בפעילויות יומיומיות
 5. ירידה בחשק המיני.
 6. תחושת חוסר ערך או רגשות אשמה.
 7. יכולת מופחתת לחשוב או להתרכז.
 8. מחשבות נשנות על מוות או התאבדות.

במידה ומתמלאים 5 סימפטומים מתוך הרשימה הנ"ל למשך חודש אחד לפחות, הרי שאובחן דיכאון. אדם שסובל מ 4 מהסימפטומים קרוב לוודאי מדוכא או סובל מדיכי קל.

בחברה הנוטה לשפיטה עצמית מוגזמת כמו החברה שלנו , חברה שבה נוטים להאשים את עצמנו בכל דבר רע שקורה. חשוב להבין שדיכאון הוא לא תולדה של חולשה אישיותית, או פשע או תחושת אשמה כתוצאה ממהלך שגוי.

חוסר ההבנה של החולה והסובבים אותו  את המנגנון המורכב של הדיכאון גורם לחולים לחוש אשמה בדידות וחוסר אונים , תחושה זו לרוב מובילה לכך שהחולים לא מספרים לחברים או בני משפחה על היותם דיכאוניים.

השפעות תזונתיות על תפקודים התנהגותיים.

למעט גורמים גנטיים תורשתיים, דיאטה ותזונתה הינם הגורמים החשובים ביותר הקובעים את בריאותנו ובריאות הנפש. מחסורים תזונתיים האופייניים לתזונה בישראל בשילוב מתח ואורח חיים לחוץ גורמים לבעיות רבות, בניהן דיכאון, חרדה ופעילות ירודה של המוח. המוח הינו איבר פעיל ביותר מבחינה מטבולית. מחקרים מראים שמזונות נכונים ותכולת הנוירו-כימיקאלים הטבעיים שבהם, עשויים לשפר את תפקוד המוח, היכולת השכלית, הריכוז, נטרול הלחץ ואף לעכב תהליכי הזדקנות של תאי המוח.

השפעותיו השליליות של אלכוהול על דיכאון: אלכוהול הנו גורם בעל השפעה מדכאת על המוח. שתית אלכוהול מגבירה הפרשת הורמונים מיותרת הכליה (בלוטת האדרנל), מפריעה לפעילויות רבות במוח, פוגעת במעגל השינה ומובילה להיפוגליקמיה (ירידה ברמת הסוכר בדם ) רמת סוכר נמוכה מחריפה תופעות של בעיות נפשיות ורגשיות.

השפעותיו השליליות של עישון על דיכאון. עישון מהווה גורם שלילי משמעותי בדיכאון. ניקוטין הנמצא בסיגריות גורם לעליה בהפרשת הורמונים של בלוטת יותרת הכליה ובמיוחד קורטיזון. עליית רמת הקורטיזון מהווה גורם משמעותי במצבי דיכאון, קורטיזון מעורר הפעלה של אנזים (טריפטופאן אוקסיגנאז). פעילותו אנזים זה גורמת לירידת רמת חומצה אמינית טריפטופאן במוח, לירידה דרמטית ברמת הסרוטונין והמלטונין במוח ולתחושה של דיכאון ומצב רוח.

עישון מפחית באופן משמעותי את רמות ויטמין C בגוף, לויטמין C תפקיד אחראי ומאוד משמעותי בייצור הורמונים אדרנלים התורמים לתחושה טובה, רמות נמוכות של ויטמין C במוח יכולות להביא לדיכאון ומצבים היסטריים.

השפעותיו השליליות של קפאין על דיכאון: אנשים השקועים בדיכאון נוטים להיות רגישים מאוד להשפעת קפאין. מחקר שנערך בקרב סטודנטים הראה כי בקבוצת הצורכים רמה גבוהה של קפאין, רמת הדיכאוניים הייתה גבוהה לעומת אלו שצריכת הקפאין שלהם הוגדרה כנמוכה, ורמת ההישגים האקדמאית של צרכני הקפאין הייתה נמוכה יותר. שילוב בין קפאין וסוכר מזוקק (סוכר לבן) משפיע יותר לרעה על תפקוד המוח ומצבים דיכאוניים מאשר קפאין בלבד.

לא הלילה כואב לי הראש \ היה לי יום קשה במשרד

ירידה בחשק המיני Hypoactive Sexual Desire מאופיינת בהעדר חשק לקיום יחסי מין באופן קבוע או חוזר , העדר פנטזיות מיניות , וחוסר תגובה לגירויים האמורים לעורר את היצר המיני.

הסיבות להעדר חשק מיני רבות ומגוונות , ממצבים רגשיים נפשיים , חסר איזון הורמונאלי, עד קושי והעדר התאמה בין בני זוג  ירידה ברמות הטסטוסטרון , או חסר איזון ברמות הפרולקטין , פגיעות וחבלות במערכת העצבים , מחלות מטבוליות ותרופות יכולות גם הן לפגוע ברצון ובחשק המיני, אבחון מדויק של הגורם לירידה בחשק המיני הנו חיוני להצלחה הטיפולית , ומהווה בסיס בריא ונכון לתחילת טיפול. לעיתים יש צורך בשינוי ורענון של חיי המין, או טיפול זוגי ושיפור התקשורת הזוגית \ מינית  במידה ואובחנה הפרעה הורמונאלית ,או במקרה של חבלה במערכת העצבים יש לשקול טיפול רפואי .

לאורך ההיסטוריה ובמשך 5,000 שנה עברו מדור לדור מסורות ואמונות שונות שמטרתן לשפר את הביצועים המיניים בעזרת צמחים ומזונות שעוררו תשוקה, מעוררים אלו נקראו אפרודיזיאקים  , Aphrodite אפרודיטה אילת האהבה, היופי והפריון, אחת משניים עשר האלים במיתולוגיה היוונית , בזכות יופייה ויכולת הכישוף , יכלה אפרודיטה לפתות את מי שאליו התאוותה, ולהביאם לחשוק בדמויות אחרות.

מזונות שנחשבים כמעוררי תשוקה

שוקולד. כונה על ידי האצטקים “מזון האלים”. שוקולד עשיר בסרוטונין ובפנתילאמין Phenethylamine  שני מוליכים עצביים המעוררים מרכזי הנאה במוח. ואשר מיוצרים באופן טבעי בגוף האדם במצבי עוררות.

אבוקדו. כונה על ידי האצטקים “אהואקאטל”  "עץ האשכים התלויים", בגלל העובדה שהפירות תלויים בצמדים מן העץ ומזכירים אשכים ,האצטקים האמינו בכוחו של האבוקדו להגברת האון הגברי באבוקדו יש כמות גדולה של ויטמין   E וחומצות שומן הנחשבות כמגבירי זרימת דם לאיברי המין ומחזקי האון.

צדפות.האגדה מספרת שקאזנובה נהג לאכול כל בוקר דלי של צדפות ,שנועדו לשמר את אונו המיני , בעלי הדמיון שבקוראים  יכולים למצוא את הקשר בין צדפה פתוחה לאבר מין נשי. הרומאים האמינו שצדפות הנצרכות בכמויות גדולות מכניסות את הסועד לאקסטאזה מינית, והוגשו בכמויות נדיבות באורגיות רומאיות.

אספרגוס צורתו הפאלית הזקורה והארוכה של האספרגוס העניקה לו את המעמד  כמעורר מיני- , במאה ה 19 נהגו הצרפתים להאכיל חתן וכלה בכמות נכבדה של אספרגוס על מנת להגביר בהם את תחושת הגירוי.

בננה. פרח הבננה והפרי מזכירים אבר מין זכרי, דמיון זה תרם רבות לדימוי  הבננה כמעורר חשק. אחד מהמיתוסים באיסלם מספר שאדם וחוה כיסו את ערוותם בעלי בננה אחרי  שאכלו מעץ הדעת, בננות מכילות רמות גדולות של אשלגן וויטמין B. המשמשים לייצור הורמוני מין.

ג’ינג’ר. הקאמה סוטרה מזכירה את הג’ינג’ר כמעורר חשק וכשפים. קונפוציוס הילל ושיבח את יכולותיו המעוררות. הרופאים הערבים האמינו כי ג’ינג’ר מחזק כמיהה מינית, והיוונים והרומאים הגיעו להבנה כי יש לג’ינג’ר השפעה על אבר המין הגברי.

סלרי ובזיליקום נחשבים כמעוררי תשוקה מינית, תאנים ידועות כפרי מועדף בפולחן ההזדווגות ביוון העתיקה,
ליקוריץ שימש את הסינים למטרות רפואיות . נשים סיניות רואות באגוז המוסקט מעורר תשוקה רב השפעה , היוונים והרומאים האמינו שלאניס יש כוחות על טבעיים, ומציצת זרעי האניס מעוררת חשק מיני. ההומיאופתים משתמשים באננס לטיפול באי אונות, על בזיליקום. נאמר שהוא משרה אווירה נעימה בגוף ובנפש, במזרח התיכון של העת העתיקה, האצילים השתמשו בגזרים לסייע להם במאמצי הפיתוי שלהם. כנראה, מצורתו הדומה לאבר המין הזכרי. עוד במצרים העתיקה, השתמשו בדבש כמזור לאי אונות. בימי הביניים, שיכר דבש נחשב למשקה שעוזר לאמנות הפיתוי. ( “ירח הדבש”) כמעט כל תרבות עתיקה התייחסה לחרדל כאל צמח ותכשיר מעורר חשק ומגרה את “בלוטות המין”. על נזירים אירופאים בימי הביניים חל איסור על אכילת חרדל מחשש. יין הוא מעורר תשוקה ועוזר בהסרת עכבות. בימי הביניים השתמשו בצנוברים לחיזוק האון . קפה נחשב כמעורר טבעי שמרענן את הגוף ואת המוח. הערבים קוראים לרוקט “ויאגרה ערבית”, ובמאה הראשונה לספירה שילבו זרעי ארוגולה עם פיסטוקים וצנוברים על מנת לעורר און הגברי. בטיבט אסרו על נזירים להיכנס למנזר אחרי שאכלו שום. אפילו אצלנו, גם עזרא הסופר וגם התלמוד ממליצים לאכול שום בערב שבת כדי לסייע במצוות הפוריות. המצרים העתיקים השתמשו בשומר לחיזוק החשק. הסינים ראו בשקד סמל ליופי נשי, והארומה של השקד אמורה הייתה לעורר תשוקה אצל נשים. יש רשימה ארוכה של משקאות תשוקה המחוזקים בליקר שקדים. לתאנה הפתוחה יש מראה של אבר מין נשי, ונחשב מימים ימימה להיות מעורר חשק. התאנה היא בין הפירות החביבים על קלאופטרה.

כל מה שרצית לדעת עם שום

 רקע בוטני

למשפחת השומיים (Allium) כ 300 מינים , וזנים שונים. המשפחה כוללת גם בצל הגינה (הנאכל כבצל יבש או ירוק) וכן הכרשה, בארץ גדלים  בר כ- 35 מיני שום , ועוד מספר מינים גדלים כצמחי נוי.  השום אותו אנו מגדלים למאכל הוא שום הגינה (Allium sativum). שהנו צמח זקוף וגבוה, בעל עלים שטוחים דמויי סרגל. ה"גבעול", איננו גבעול אמיתי, כי אם בנוי מעלים החופפים זה על זה ומכונה, על-כן, "גזעול" ( דומה לבבננה). יבול השום נאסף מאמצע האביב עד תחילת הקיץ (תלוי בזן) והוא נשמר (בצורתו היבשה) למשך חודשים רבים. הייבוש נעשה בצל והאחסון – במקום יבש וקריר. ריבוי השום הוא על ידי "זריעת" הבצלצולים (השינים) בסתיו. ארה"ב, מצרים וארצות מזרח אירופה  הן המדינות בעלות היקף שטחי הגידול הגדולים.,

היסטוריה

כבר בעת העתיקה היה השום צמח מבוקש וידוע בסגולותיו הטובות. מספרים כי במצרים העתיקה, בעת בניית הפירמידות הוקצתה מנת שום לכל פועל. ביפן, במאה ה-7 , נכתב בכניסה למקדשים: "אסור להכניס שום ויין". שכן השום הגביר את היצר המיני, דבר שהפריע לשלווה ולמדיטציה. ( מחקרים הנערכים כיום מאשרים את אשר קבעו הקדמונים בנוגע ליכולת השום לעזור במניעה הקלה וריפוי סוגים מסויימים של מחלות )

בתנ"ך השום מוזכר כאחד המאכלים שבני ישראל מזכירים , שהם מבקשים לשוב מצרימה, וכך נאמר , זכרנו את הדגה , אשר נאכל במצרים, חנם את הקישואים ואת האבטיחים ואת החציר ואת הבצלים ואת השומים                                       הגמרא מספרת שריח השום הפריע ללימוד בבית המקדש, עד כדי כך שרבי יהודה הנשיא דרש שאוכלי השום יוצאו מהאולם, ריחו העז של השום שימש בסיס לביטוי שמופיע בתלמוד הבבלי מספר פעמים: "מי שאכל שום וריחו נודף, יחזור ויאכל שום אחר ויהא ריחו נודף?" (מסכת ברכות נ"א, א; מסכת שבת ל"א, ב), הנמשל הוא: מי שחטא פעם אחת, אל לו להוסיף ולחטוא, למרות שמצבו עכשיו אינו טוב.

החומר הפעיל

החומר הפעיל ( ואשר נותן לשום את ריחו המיוחד ) נקרא אליצין

אליצין הינה תרכובת אורגנית  המקנה לשום את הריח והחריפות הייחודיים לו. 

אליצין הנה מולקולה הנוצרת ומשתחררת בעקבות כתישת שיני השום , כתישה הגורמת לתגובה בין חומצה אמינית בשם אליאין (Alliin) לאנזים בשם אלינאז (Allinase)

החוקרים, פרופ‘ דוד מירלמן המכהן בתפקיד סגן נשיא המכון ליישומים טכנולוגיים, ופרופ‘ מאיר וילצ‘ק המכהן בתפקיד דיקן הפקולטה לביוכימיה  במכון ויצמן  גילו כי האליצין החומר הפעיל בשום , בולם ומנטרל שני אנזימים החיוניים לחיידקים, לפטריות, ולנגיפים שונים. אנזימים אלה (ציסטאין פרוטאינז ואלכוהול דהידרוגנז), חיוניים לתהליכי החיים של טפילים הגורמים מחלות רבות ושונות. ניטרולם על ידי האליצין גורם למותם של הטפילים וכתוצאה מכך, גם לבלימת התפתחותם של מחלות, זיהומים ותהליכי דלקת. תגלית זו עשויה להביא, בין היתר, לשימוש באליצין כבתרופה נגד חיידקים שפיתחו עמידות נגד תרופות אנטיביוטיות שונות.

נוסף על סגולותיו המבריאות של השום, מתברר כי הוא גם עוזר להרזיה. כך עולה ממחקר חדש שנערך על-ידי רופאים בבית-הספר לרפואה באוניברסיטת תל-אביב ורופאי בית-החולים "שיבא" בתל-השומר. המחקר הישראלי, המתפרסם באתרי מדע רשמיים בארצות-הברית ובכתבי עת מדעיים נחשבים, מצא כי החומר הפעיל בשום – אליצין – מסייע להרזיה.במחקר, שנערך על חולדות מעבדה שקיבלו אליצין במזונן, התברר כי למרות המזון הרב שבו הן הואבסו, הן לא עלו במשקל. זאת בהשוואה לחולדות ביקורת שהואבסו באותה כמות מזון ולא קיבלו תוספת של אליצין – ואשר הוסיפו למשקל

סקר מאוניברסיטת כווית התמקד בשימוש בשום כמונע וכמרפא סרטן. מספר מחקרים הראו את יכולתו הכימית המונעת סרטן , תוך שימוש בתמצית שום טרייה או שמורה בשמן שום או בתרכובות גופרית אורגניות שמוצו מן השום. רוב הניסויים נעשו בבעלי חיים, החוקרים מניחים שיכולת השום במניעת סרטן וחיסול רדיקאלים חופשיים, נובעת מהימצאותן של התרכובות האורגנו-גופריתיות -allylcysteine וגם S-allylmercapto-L-cystein.לתרכובת S-allylcysteine. Curr Cancer

על פי מחקר שנערך באוניברסיטת צפון קרוליינה הראה שאנשים הצורכים שום חי או מבושל בקביעות נמצאים במחצית הסיכון לחלות בסרטן הקיבה, ובשני שליש הסיכון לחלות בסרטן הקולון. "יש השפעה מגנה קבועה אצל אנשים האוכלים שום בצורה קבועה" אומרת ד"ר לנור ארב, מרצה לאפידמולוגיה ותזונה. "לא משנה אם הם אוכלים שום בסין או בארצות הברית, ההשפעה עדין מורגשת.

תכונות הבריאותיות המוכרות של השום זכו לחיזוק נוסף במחקר שנערך בפלורידה, והראה כי החומר Diallyl sulfide הנמצא בשום יכול למנוע היוצרות האנזים PhIP על ידי תאי השד. אנזים זה מוכר כמחולל סרטן. ד"ר רונלד תומאס שעמד בראש המחקר, ציין כי נראה שה-Diallyl מגן על ה-   DNA בתאי הגוף מפני נזקים העלולים להביא להיווצרות תאים סרטניים.

חוקרים איטלקים ממכון מחקר פרמצבטי מריו נגרי במילאנו  (Instituto di Ricerche Farmocologiche Mario Negri ) בדקו מספר מחקרים שנערכו באיטליה ובשווייץ על מנת לראות את הקשר בין צריכת הבצל והשום והיקף מחלות הסרטן במקומות ספציפיים בגוף:  פה, גרון, ושת, המעי הגס, שד, שחלות וכליות.  צריכת הבצל הממוצעת לשבוע לחולי הסרטן הייתה בין 0-14 מנות , ובין 0-22 מנות לנבדקים הבריאים.  השימוש בשום היה גם נמוך יותר לחולי הסרטן מאשר לנבדקים הבריאים, חוץ מאשר לחולי סרטן השד, סרטן השחלות וסרטן הערמונית.  החוקרים מצאו שצריכת בצל רגילה של תרמה להפחתת הסכנה מהתפתחות סרטן המעי הגס, הגרון וסרטן השחלות.  אפקט השום והבצל גדל ככל שהכמות הנצרכת גדלה.

הפרעות קשב ריכוז והתנהגות הקשר ( הכשל ) התזונתי

רוב ההורים שפונים עם ילדם לקבל יעוץ וטיפול ברפואה משלימה , יפנו רק לאחר שילדם אובחן כלוקה בתסמונת ADD  או ADHD ונתנה המלצה לטיפול רפואי ואו תרופתי על ידי הרופא המטפל.

ברוב המקרים ההורים חשים חוסר אונים ולחץ סביבתי עז לנסות שיטות טיפול וגישות שונות לתסמונת

חלקם פונה ומחפש פתרונות אלטרנטיביים לאחר שחוו אכזבה מתוצאות הטיפול התרופתי וחלק פונה מתוך חשש ודאגה מתופעות הלוואי העלולות לצוץ במהלך הטיפול התרופתי.

שתי השאלות הנפוצות ביותר שנשאלות על ידי ההורים הן:

1 מדוע דווקא הילד שלי לוקה בתסמונת ?

2 מה ניתן לעשות על מנת לטפל בבעיה ולמנוע הופעתה בקרב האחים והאחיות האחרים במשפחה ?

באחוז מסוים מהמקרים , ההמלצה להורה תהיה להמשיך בטיפול התרופתי אבל גם להתחיל במקביל  הליך טיפולי מקיף ברפואה משלימה, ברוב המקרים ההמלצה תהיה לערוך סדרה של  בדיקות על מנת לאתר מהוא המקור הנסתר אשר מוביל להפרעה, לאחר שהצלחנו לאתר את הגורם השורשי הסמוי אנו מנטרלים אותו על ידי הרחקתו מהילד הסובל במקרים בהם הייתה המלצה להמשיך עם הטיפול התרופתי, אנו ממליצים להורים לאחר מספר חודשי טיפול שוב להתייעץ עם הרופא המטפל ולבדוק את המשך ויעילות הטיפול התרופתי

(חשוב מאוד לציין שהפסקת טיפול תרופתי ואו טיפול כל שהוא חייבת להיעשות בתיאום ובאישור הרופא המטפל משום שהפסקת טיפול בצורה חדה וקיצונית יכולה להוביל לתופעות לוואי קשות)

הגישה הטיפולית המשלימה טוענת שבעיות ההתנהגות הגלויות של הילד הם רק קצה הקרחון ביחס לבעיה האמיתית ממנה סובל הילד (אפשר לדמות הפרעות התנהגות אלו לנורת אזהרה הנדלקת בלוח השעונים ברכב ומעידה על בעיה משמעותית במנוע או בחלק מהרכב הנסתר מהעין).

1 רגישות לפחמימות ריקות , סוכר לבן ולמוצרים המכילים סוכר

 ( לצורך ההמחשה בטח תופתעו לדעת שבפחית קולה למשל יש 13 כפיות סוכר )

לאחר אכילה של סוכר ואו מזון בעל ערך גליקמי גבוה כפחמימות , מחזור הדם יוצף בגלוקוז.

מערכות הגוף יגיבו להצפה זו בהפרשה מוגברת של אינסולין , רמות גבוהות אלו של אינסולין אמורות לפעול במהירות ולהוציא את הגלוקוז מהדם ולהחדיר אותו לתוך התא ביעילות גבוהה.

הצפת הדם באינסולין ( להחדרת הסוכר לתאים ) יכולה במקרים מסוימים להוביל לירידה חדה ומהירה מאוד  ברמות הסוכר בדם ( מצב היפוגליקמי ) תופעה שעלולה להיות מלווה בחולשה ועייפות רבה.  במצב היפוגליקמיה הגוף שוב פועל ומפריש מבלוטת האדרנל הורמונים ממריצים האמורים לגרום כחלק מהליך הגנתי לכיווץ כלי הדם האצת קצב הלב ותופעות אחרות .

2 אלרגיה ורגישות לרכיבי מזון ואו לסוגי מזון שונים

הדרך העיקרית לדעת האם הילד רגיש למוצר מזון כל שהוא היא פשוטה מאוד וקלה ליישום: פשוט מוציאים את המזון החשוד כגורם אלרגיה מהתפריט למשך מספר ימים. במהלך אותם ימים בודקים האם התרחש שינוי כל שהוא בהתנהגות הילד. לאחר מספר ימים מחזירים את הרכיב לתפריט, במינון ובתדירות גבוה ושוב בודקים האם יש שינוי כל שהוא בהתנהגות הילד. בבדיקה זו חשוב להיות ערניים במיוחד בשלב החזרת הרכיב לתפריט הילד, על מנת לוודא שלא תיגרם תגובה אלרגית חזקה עם החזרת הגורם האלרגי לתפריט.

בדיקה זו טובה ליישום  גם במזונות מורכבים שיש חשד שאחד מהרכיבים הסמויים גורם לתופעות האלרגיה.

3 רגישות לחומרים  הנמצאים בסביבתו הקרובה של הילד

בהסתמך על חומר מארצות הברית מסתמנת תמונה שילדים הגרים באזורים עירוניים סובלים יתר מהפרעות קשב לעומת ילדים הגדלים בסביבה כפרית. הטענה לכך היא שזיהום האוויר בסביבה העירונית מעוררת תגובה אלרגית בקולטני המוח בילדים הרגישים לחומרים אלו ועלולה לגרום להופעה של הפרעות התנהגות (מחקר מעניין שהתבצע בארצות הברית הראה קשר בין חשיפה ממושכת לצבע טרי ולהופעה של הפרעות התנהגות ) הקשר כנראה הוא עקב חשיפה למתכות הכבדות (גם בנזין עשיר במתכות כבדות כעופרת ) העלולות להימצא בצבע טרי ויכולות להיספג דרך דרכי הנשימה ולהשפיע על התנהגות הילד.

4 חסכים תזונתיים של אבות מזון כויטמינים ומינרלים

 כשמנהל המזון האמריקאי ה FDA  קבע רף מינימאלי לצריכה יומית של אבות מזון כויטמינים ומינרלים ,

הוא התייחס לכלל האוכלוסייה ללא התייחסות לצרכי הפרט . תהיה זו טעות קשה לחשוב שלכל אדם ואו ילד צרכים תזונתיים זהים , למשל ילד מסוים עלול לסבול מעייפות וחוסר מנוחה כתוצאה מחוסר כרוני של ויטמין B6, הלמרות שהוא צורך במזונו את ה* מינון היומי * RDA   של ויטמין זה, וזאת משום שהוא  רגיש יותר לחסר של ויטמין זה ויש צורך להעלות את המינון של ויטמין זה בתפריטו.

דוגמא נוספת קשורה לוויטמין B1   תיאמין ( מקרה רמדיה ) חסר של ויטמין B1 פוגע במערכת האוטונומית וגורם לדפוסי התנהגות פסיכו סומטים בילדים ולהתנהגות נוירוטית במבוגרים.

5 הרגלי אכילה לא תקינים

במקרים רבים נוכחנו לדעת שהסרה פשוטה של " ג'אנק פחד " ומזונות מעובדים המכילים ריכוז גבוה של חומר משמר ואו  צבעי מאכל מהתפריט, ושינוי התפריט של הילד לכיוון של  מזון בעל ערך תזונתי גבוה יכולה לשפר באופן משמעותי את תפקודו של הילד ( למשל מעבר מסוכר לבן לסוכר חום מלא , או מעבר מקמח לבן

מזוקק לקמח מלא ובמקרים חריגים גם הסרה מוחלטת של מוצרי חלב מהתפריט ).

6 תופעת המעי הדליף

בתופעה זו המעי הופך להיות חדיר באופן לא נורמלי למעבר של חלקיקי מזון.

 הסיבה להתפתחות תופעת המעי הדליף היא גם הפעם קשורה לרגישות ואלרגיה למזון ( גם למתח יש קשר ).  אלרגיה למזון יכולה להוביל לתגובה דלקתית בדופן המעי (במקרים מסוימים תתכן גם נטייה לקוליטיס ואו למחלת קרוהן) אשר תפגע בשלמות המעי, ותגרום למעבר של חלקיקי מזון ישירות מהמעי למחזור הדם, חלקיקים אלו  עוברים מהמעי למחזור הדם ( ומשם ישירות למוח ) יכולים להיות חומרים בעלי פוטנציאל רעיל כגון חלבון חיטה אשר יכול להוביל לתגובה ישירה במוח.

התמודדות עם לחץ דם גבוה

לחץ דם גבוה קרוי ובצדק  "הרוצח השקט" –  בישראל חיים למעלה ממיליון חולי יתר לחץ דם, שחלקם הגדול כלל אינו מודע לעובדה שהוא לוקה במחלה המסוכנת. לפניכם דרכי ההתמודדות עם יתר לחץ דם, כיצד להימנע מיתר לחץ דם ולהוריד לחץ \ לחץ דם גבוה .

האם אתם יודעים מה זה לחץ דם גבוה ? האם מדדתם לחץ דם לאחרונה?  מה הם תסמיני לחץ דם גבוה.

ההערכה היא שבישראל יש כיום למעלה ממיליון אנשים הלוקחים ביתר לחץ דם, הערכות רשמיות מדברות על כך שלפחות מחצית מהם אינם מטופלים ורבים מהם כלל אינם מודעים לכך שיש להם יתר לחץ דם.

לחץ דם נחשב לגבוה כשהערך הגבוה (סיסטולי), הלחץ המופעל על דפנות כלי הדם בזמן התכווצות שריר הלב, עומד על 140.

הערך הנמוך (הדיאסטולי)  הלחץ המופעל על כלי הדם בעת הרפיית שריר הלב, עומד על 90.

המצב האידיאלי הוא לחץ דם מרבי של 85 על 130  ,לחץ דם נחשב לרוצח שקט, כיוון שמי שסובל מ לחץ דם גבוה ,כלל לא מודע לעובדה שהוא חולה מהסיבה הפשוטה שאין לו סימפטומים ומאפייני מחלה , מצב לא בריא זה יכול לגרום למחלות קשות ואף למוות פתאומי

חולה מאובחן כסובל מלחץ דם גבוה צריך להיבדק אצל רופא .מצבו הבריאותי הכללי, הרקע וגורמי הסיכון הידועים מאפשרים לרופא להחליט אילו בדיקות לבצע , איזו תדירות , ובמידה וצריך איזה טיפול תרופתי המצב מצריך.

מי נמצא בסיכון ללחץ דם גבוה?  רמז אתה ואת

הסיבות לעליית לחץ הדם בעולם המערבי:

1 תורשה או גנטיקה. קרובים מדרגה ראשונה הסובלים מיתר לחץ דם, למשל הורים ואחים חולים מגדילים את הסיכון שלנו לחלות.

2 שמנים , מעשנים, אלו שלא מקפידים על תזונה נכונה ומאוזנת ,

3 אנשים המרבים באכילת שומנים , פחמימות ומלחים ( בקיצור תזונה מערבית נפוצה )

4 אנשים הנמצאים במתח ולחץ בסביבה לא מפרגנת ותומכת )  מי לא )

5 שילוב עם גורמי סיכון נוספים – יתר שומנים בדם, סוכרת , השמנה ביטנית ( כרס )

מהן דרכי המניעה של לחץ דם גבוה? 

ההמלצה הראשונה והחשובה ביותר היא לסלק או לטפל בגורמי הסיכון הקיימים.

אפשר לסגל  חמישה כללים והרגלי חיים המאפשרים לשמור על לחץ הדם ברמה מאוזנת, עבור אנשים הנמצאים בסיכון וכן עבור כל אדם מעל גיל 30.

כיצד מורידים לחץ דם אצל אנשים שיש להם לחץ דם גבוה ?

1 טיפול שמרני או טבעי. דיאטה, פעילות גופנית והרפיית מתחים.

2 דיאטה מאוזנת עם הרבה ירקות ופירות, פחות מלחים, פחות קפה, פחות שומנים, הפסקת עישון.

3 פעילות גופנית סבירה ולא תחרותית, לפחות שלוש פעמים בשבוע למשך 45 דקות בכל פעם. יש להתמקד בפעילות אירובית הליכה, אופניים, שחיה, מכשירי חתירה למיניהם, רצוי לקבל התוויה אינדיווידואלית לגבי התאמת הפעילות הגופנית.

4 הרפיית מתחים. על ידי פעילות מרגיעה כמו האזנה למוסיקה, יוגה, נשימה נכונה, מכשירי ביו-פידבק או כל שיטה אחרת שאדם יודע שהיא מרגיעה אותו.

5 טיפול תרופתי. תרופות להורדת לחץ דם מחולקות על פי הפעולות שלהן על המטופל – תרופות מרחיבות כלי דם, תרופות משתנות או תרופות המורידות את עוצמת פעילות הלב. "רצוי להתאים טיפול תרופתי אישי בעזרת הרופא המטפל כדי לאזן באופן יעיל את לחץ הדם.                                                התמודדות עם לחץ דם בראי הרפואה המשלימה.

חשוב לנטרל את הסיבה שבגינה לחץ הדם עלה, יש הרבה מה לעשות בנושא התזונתי: ירידה במשקל, המניעות ממזון שמעלה את לחץ הדם, כמו מזון מתובל, חריף, שומני, קפה, סוכר".

עבודה מלחיצה ולא אהובה ביחד עם חשש מפיטורין גורמת ללחץ דם גבוה יחד עם גרימת מחלות אחרות . לכן לעיתים עדיף לוותר על עבודה מלחיצה ולא מפרגנת למען הבריאות .תוספי תזונה  "יש מגוון גדול של תוספי תזונה  שמייחסים להם יכולות הורדת ואיזון לחץ דם. מהניסיון שלי וממחקרים קליניים שנעשו בתחום, יש שני תוספי מזון מומלצים: חומצות שומן מסוג אומגה 3 ומגנזיום ציטראט.

 אומגה 3 – ארגון בריאות הלב האמריקאי ממליץ על צריכה של גרם אחד ביום של חומצת השומן DHA שהיא אחד ממרכיבי האומגה 3, והפועלת לאיזון פרופיל השומנים בדם.

 מגנזיום ציטראט יש לו יכולות נפלאות בהרפיית כלי דם והוא מומלץ למיגרנות, הוא מרפה את כלי הדם ולא מאפשר עליית לחץ דם פתאומית. חשוב לעשות את כל הדברים יחד, אכילה נכונה, פעילות ספורטיבית, עבודה רגועה, הרגלי חשיבה טובים – אם לא מקפידים על הכל, אין טעם לקחת תוספי תזונה הם לא יועילו.

" ביו פידבק ודיקור סיני מטפלים ברובד מאוד ספציפי של יתר לחץ דם", בעיקר אם לחץ הדם הוא תוצאה של מתח, טיפולים אלו יעזרו בסימפטומים הקשורים במתח, אם מדובר ב השמנה שהיא הגורם ללחץ הדם – זה לא יועיל.

מדיטציה. במחקר שפורסם לאחרונה גילו חוקרים אמריקאים כי אימון במדיטציה טרנסנדנטלית הוא טיפול יעיל לשליטה בתופעת יתר לחץ דם וכן במניעת תופעות הלוואי הרבות, כתוצאה מנטילת תרופות להורדת לחץ דם. .

יוגה. מחקר שפורסם לפני כשנה ובדק את יעילותן של שיטות גוף-נפש שונות מצא כי יש להן יעילות בהפחתת לחץ הדם, כשיוגה מדורגת במקום הראשון.

הקשר בין אומגה 3 לבריאותנו

הביולוג בן המאה ה 18 מלטוס malthus , טען שלאורך ההיסטוריה המזון הוא זה שהווה את הגורם המגביל והמווסת את גידול האוכלוסייה. מלטוס טען שאיכות וכמות המזון הוו גורם מאוד משמעותי בנוגע ליכולת האדם להתפתח  מבחינה שכלית ומספרית .טענה זו קבלה חיזוק בשנים האחרונות, על ידי מומחים שטענו שיש מידה רבה של צדק בטענת הביולוג וזאת משום שלא תמיד הצליח האדם לספק מזון לאוכלוסיה הגדלה ובכך מנע את התרבותה, ורק במאה האחרונה כתוצאה מהמהפכה התעשייתית, שבה פתחו שיטות חדישות לייצור מזון (חקלאי תעשייתי כימי וגנטי) ומעבר רוב האוכלוסייה מהכפר לעיר הצליחה אוכלוסיית העולם להגיע לכמות של כשישה מיליארד איש.

על אף העובדה שכמות המזון המיוצרת גדלה באופן דרמטי, איכות המזון לאורך השנים ירדה בצורה משמעותית . תזונת העולם המערבי כיום תורמת בצורה חד משמעית לעליה החדה בסיכון ללקות במחלות שונות כמחלות לב , כלי דם , השמנה , סכרת וסוגים מסוימים של סרטן. למעשה רוב המחלות האלו הפכו "למחלות פופולריות " רק במאה השנים האחרונות, וכמעט ולא מוכרות באוכלוסיות השבטיות שעדין מבססות את תזונתן על התזונה המסורתית שמלווה אותן לאורך ההיסטוריה. על אף העובדה שגם כיום בשבטים אלו תוחלת החיים היא עדיין עד שישים שנה.

האנתרופולוג מאוניברסיטת אמורי בוייד איטון Eaton, טען שתזונת האדם בתקופת האבן היא התזונה הנכונה לאדם מבחינה פיזיולוגית וגנטית ואנשים צרכים לאכול בצורה מדויקת לפי מה שהטבע דאג שנאכל לפני המהפכה התעשייתית. איטון טען שאיזון בין צרכים פיזיולוגים ותזונתיים מהווה את הדרך הנכונה ביותר לשמור על בריאות טובה. הוא טען שבתקופת האבן האדם הקדמון צרך בערך 3000 קלוריות ביום שכללו כ 35 אחוז בשר צייד ו65 אחוז מזון מהצומח . ייחס זה בין החלבון מן החיי לצומח לא הווה בעיה משום שהבשר היה עני יחסית בשומנים " מזיקים " (בשומנים רווים ) ובעל יחס מאוזן ואפילו חיובי של חומצות שומן מסוג אומגה 3 מול אומגה 6 , ועוד לא הזכרנו את איכות הבשר, הורמונים, אנטיביוטיקה וחומרי הדברה שעוברים לבעלי החיים דרך התזונה ולבסוף מגיעים לאדם דרך המזון המגיע מהחי כמוצרי חלב בשר וביצים. 

בעלי חיים הניזונים ממרעה טבעי או דגי מים עמוקים העשירים בחומצות שומן מסוג אומגה 3, מהווים גם היום גורם תזונתי מאוד משמעותי וחיובי בתרבויות מסוימות, ומשמשים כגורם השומר על בריאותם של התושבים ומאפשר התפתחות שכלית תקינה ובריאות טובה. למשל בכפרי דייגים יפנים המבססים את תזונתם על תזונה מלפני המהפכה התעשייתית וניזונים בעיקר מדגים וכלבי ים שיעור מחלות לב וכלי דם הוא מהנמוכים בעולם, בדומה לשיעורם בקהילות שבטיות אחרות המבססות את תזונתן על דגים ובעלי חיים כגון : אסקימואים הניזונים בעיקר מהים , האבוריג'נים ביבשת אוסטרליה,  וילידים באזורים ארקטיים בצפון אמריקה. אורח חיים מסורתי זה המבוסס על מזונות בעלי יחס משופר של אומגה 3 בתפריט ופעילות גופנית ראויה מהווים גורם משמעותי מאוד ביכולת של ילידים לשמור על בריאותם. דוגמא זו מקבלת חיזוק ממחקר ניו-זילנדי שבדק את שיעור מחלות המפרקים ומחלות הלב בקרב הילידים המאורים בניו זילנד. המחקר מצא שככל שהילידים גרו קרוב יותר לים ותפריטם היה עשיר יותר בדגים,  בריאותם הייתה טובה יותר והסיכון למחלות לב ומפרקים, הייתה נמוכה באופן משמעותי לעומת המאורים העירונים שגרו רחוק מהים, ואשר תזונתם הייתה מבוססת על מזון תעשייתי מערבי מקובל.

 חוקר התזונה קרופורד Crawford , השווה את הקשר התזונתי בין צריכה של חיות בר שבשרן עני בשומן, ועשיר בחומצות שומן חיוניות וצריכה של חיות בית מבויתות, ומצא באופן חד משמעי שתזונה המבוססת על יחס שלילי של אומגה 3 מול אומגה 6 ועושר של שומן רווי, כפי שבא לביטוי בתזונה המערבית המקובלת המבוססת על צריכה של חיות ביית מבויתות  פוגעת באופן משמעותי באיכות החיים. קרופורד טען שמאחר וחומ' השומן הן מקור חיוני לפעילות פיזיולוגית תקינה, ירידה בצריכה של חומ' שומן חיוניות אלו כפי שקורה היום בתפריט המערבי, כתוצאה מהמהפכה התעשייתית  גורמת לכך שתהליך האבולוציה נעצר, וניתן להגיד כיום שאנו בתהליך של דבולוצייה, כלומר התדרדרות משמעותית ועצירה של התהליך ההתפתחותי של המין האנושי.

מחקרים אחרונים בתחום האבולוציה  מחזקים  השערה זו של קרופורד Crawford ומוכיחים שהמוח האנושי אשר השליש את גודלו ומשקלו, לאורך התהליך האבולוציוני הקצר יחסית של שלושה מיליוני שנים, נעצר במאה השנים האחרונות והחל בתהליך של נסיגה התפתחותית, שבאה לביטוי בעיקר בהקטנה של גודל המוח וירידה של כ % 10 במשקלו לעומת לפני כמאה וחמישים שנה. המוח האנושי יכול להתפתח רק במידה וקיימים תנאים טובים עבורו להתפתח , תנאים טובים משמעותם אספקה של כמויות גדולות של חומצות שומן מסוג אומגה 3 , מוח אנושי מפותח אפשר לאדם הקדמון לחפש מזון איכותי יותר יצירת קשרים חברתיים בניית כלים ככלי צייד, ובכך אפשר למוח תזונה בריאה, עם שיפור הדרכים לגלות מזונות עשירים בקלוריות, עם אפשרות לספק למוח אנרגיה זמינה יותר לתפקוד יעיל יותר.

Ref:

S.B. Eaton et al Dietary intake of long chain polyunsaturated fatty acids during the Paleolithic

World Rev Nutr Diet 1998:83:12-23

S.B. Eaton and M.J.Konner, Paleolithic nutrition revisited: a twelve- year retrospective on its nature and implications Eur J Clin nutr 1997:51:207-16

M.A Crawford et al Comparative studies on fatty acid composition of wild and domestic meats

Int J Biochem 1970:1:295-305

דלקת מפרקים –  הדרך הטבעית

דלקת מפרקים שגרונתית ( ארתריטיס ראוטואידית ) הנה מחלה אוטו אמונית , מחלה הקשורה לגירוי והפעלה של המערכת החיסונית , כלפי מערכות ורקמות הגוף עצמו , הפעלה לא בריאה זו כוללת ייצור והפרשה של נוגדנים ( עצמיים ) התוקפים את הרקמות הבריאות של החולה, וגורמות לדלקת.

במצבים נורמאליים של דלקת (מערכת חיסון בריאה ) התהליך הדלקתי נפסק מייד עם סיום התהליך המבריא, במצבים אוטו אמוניים, התהליך הדלקתי ממשיך ופוגע גם ברקמות בריאות ונורמליות ,

הטיפול התרופתי נוגד דלקת

ישנם שלושה סוגים של תרופות הניתנות בתהליכים שונים של הדלקת , תרופות משככות כאב , תרופות נוגדות דלקת , ותרופות מורידי חום , סוג זה של תרופות הנו השכיח והנמכר ביותר בעולם , מחקר שנערך

הספרות מראה שחלק מהחולים עלולים לפתח גם תופעות לוואי קשות כ :

 • נזקים למערכת העיכול
 • נזק כלייתי \ הפרעות במערכת הנשימה
 • כאבי בטן \ צרבות \ שלשולים
 • גרימת כיבים ודלקת \ הפרעות בתפקודי כבד
 • דמם מסכן חיים
 • הפרעה והתערבות בתפקודי תרופות אחרות ( מגבירות אפקט, קומאדין, ליתיום, סטרואידים מורידות אפקט, משתנים, מורידי חום ואספירין)

לאור נתונים אלו חשוב ורצוי לשקול טיפול משלים ברפואה משלימה

דיאטה

דיאטה מתאימה יכולה הן לעזור במניעה של מחלות מפרקים והן ככלי תורם בתהליך הריפוי (דלקת מפרקים נדירה בתרבויות הניזונות מתפריט מסורתי על בסיס טבעי , ונפוצה הרבה יותר בתרבויות בהן התזונה מבוססת על דיאטה מערבית מקובלת) לאור זאת וכהמשך להמלצות מחקרים מדעיים, ההמלצה היא להרבות באכילה של ירקות (רצוי אורגאניים) מזונות עשירים בסיבים תזונתיים , להפחית צריכה של  סוכר, בשר אדום ,  פחמימות מזוקקות, מזון עשיר בשומן רווי, וירקות סולניים כעגבניות, חצילים ועוד.

חומצות שומן הנם מתווכים דלקתיים משמעותיים , יכולתם לעודד או להגביל  ייצור של מחוללי דלקת כבפרוסטגלנדינים , טרומבוקסינים , לויקטוריאנים . חומצה ארכיונית AA הנה חומצה שומנית מחוללת דלקת המופקת בעיקר ממקורות מן החי, הסרה של מזונות מן החיי יכולה להגביל ייצור רכיבים דלקתיים ולהפחית את הנפיחות והכאב. הגברת הצריכה של חומ' בלתי רוויות מסוג EPA  המצויות בעיקר בדגי מים עמוקים, מגבילה את הייצור של חומצה ארכידונית AA התורמת לתהליך הדלקתי.

צום

מחקרים מצאו שתהליך של צום הטיב עם חולי דלקת מפרקים (תחת פיקוח רפואי נאות) התהליך כנראה מגביל את הספיגה של מרכיבי המזון האלרגנים , וכנראה משפיע על מערכת החיסון .

תוספי תזונה

חומצות שומן מסוג אומגה 3 דגש EPA.

מחקרים כפול סמוי ( פלצבו ) מצא שתזונה עשירה בשומנים בלתי רוויים , ודלה בשומן רווי , מועשרת ב כ 2 גרם של חומצה איקוספנטאנואית EPA הביאה לשיפור ניכר במצבם של חולי דלקת מפרקים ריאומטית, נמצא שצריכה של EPA  בשילוב תזונתי ראוי , הפחיתה את ההפרשה של פרוסטגלנדינים ולויקטוריאנים דלקתיים (הנוצרים מחומצה ארכידונית) והגבירה את ההפרשה של רכיבים אנטי דלקתיים שהפחיתו את התהליך הדלקתי.

נוגדי חמצון נמצאו כיעילים בהפחתה של רדיקלים חופשיים , הגורמים נזק משמעותי לרקמות , מחסור בנוגדי חמצון , גורם לנזק וכאב רב, נמצא שנוגדי חמצון הנלקחים לבד פחות יעילים משילוב של נוגדי חמצון יחד  נוגדי החמצון אשר נמצאו כיעילים להקלה ושיפור מצבם של חולי דלקת מפרקים הנם:

סלניום , ויטמין E , מנגן , ויטמין C , אבץ .

רפואה סינית

ההגדרה הסינית לדלקת מפרקים היא סינדרום BI שמשמעותה החסימה הכואבת.

הגדרה זו מכסה מגוון גדול של מחלות ותופעות, הקשורות לכאב ומוגבלות במפרקים, שבאים לביטוי בסימנים של חום , דלקת , עייפות , רמות אנרגיה QI נמוכות ,

הבנת הפילוסופיה הסינית מאפשרת לנו להבין שלפי הסינים, דלקת מפרקים כרוכה בחסימה כל שהיא .

לפי הסינים החסימה בסינדרום BI קשורה לחסימה בזרימה התקינה של האנרגיה בגוף QI כלומר אנרגיית החיים, ושל דם – נוזל החיים , לאורך המרידיאן ובאזור המפרק ,

מאחר והמפרקים הם אזורים מורכבים אנטומית, מפגשי עצמות , גידים ורצועות, ואזור בו תנועת הqi

אינה שוטפת ושוצפת לאורך המרידיאן, הם הראשונים להיפגע ולחסום את זרימת האנרגיה בגוף.

מאחר והרפואה הסינית היא הוליסטית, ורואה את האדם כמכלול שלם, בו הכול קשור, ופגיעה באזור מרוחק בגוף יכולה להשפיע על אזורים אחרים, חשוב לטפל גם באזור הכואב, וגם בשורש הבעיה שלמעשה ייצרה את חוסר האיזון הבסיסי שבגינו חלה המטופל בדלקת מפרקים.

וירוס בגן זה לא משחק ילדים או מחלות חורף בתינוקות וילדים – הגישה הטבעית למניעה והקלה

מחלות חורף הם שם כולל למגוון גדול של תופעות ומחלות המתפרצות בימי החורף.

בין הנפוצות במחלות החורף ניתן למצוא מחלות כהצטננות , דלקת ריאות , דלקת אוזניים , שפעת  ודלקת סמפונות .תופעות אשר בדרך כלל מקדימות ומבשרות על התפרצותה הצפויה של המחלה הם בד"כ נזלת , שיעול ,  התעטשויות , כאבי גרון ,חולשה כללית וחום .

המקור העיקרי למחלות החורף הן הדלקות הנגיפיות ( דלקת ויראלית ) אשר לרוב תוקפת את דרכי הנשימה העליונות ומועברות מילד לילד על ידי התעטשות ונזלת, ובדרך כלל מופצות דרך האוויר בגן הילדים, או במקומות ציבוריים.  מחלות אלו באות ליידי ביטוי בתדירות ובעוצמה גבוהה בחורף, מהסיבה הפשוטה שבחורף הילדים נוטים להתקבץ יותר ביחד  בחדרים אטומים ומחוממים ( המהווים חממה מצוינת לוירוסים ), ובכך מדביקים אחד את השני בקלות רבה יותר מאשר בקיץ.

ניתן להפחית באופן משמעותי את תדירות ועוצמת מחלות החורף, על ידי אוורור של גני הילדים ובתי התינוקות לפני הגעת  הילדים ולאחר עזיבת הילדים את הגן, ועל ידי שמירה קפדנית על היגיינה גבוה ( יד של ילד חולה יכולה בטעות להעביר את  הוירוס לכל ילדי הגן על ידי נגיעה מקרית או לא  בעין באף או אפילו בפה של חבר לגן ).

כיום אנו מבינים ש " מחלות חורף " מתפרצות בעיקר עקב חשיפה גבוהה לנגיפים וחיידקים, ופחות עקב הקור והרטיבות, אין הדבר אומר שאפשר להזניח את חימום חדרי הילדים, ההפך בזמן שהות הילדים והתינוקות בחדר חשוב לחמם את החדר לטמפ" סבירה ונעימה, ולהקפיד לאוורר לאחר עזיבת התינוק את החדר, כמובן לשמור על היגיינה סבירה של הילדים והצוות .

הגישה הרפואית הקונבנציונלית מתמקדת בעיקר בטיפול בסמפטומים ,

( למשל פארצטאמול \ אקמול להורדת החום והכאב, או תרופה כנגד השיעול או תרופה מכייחת העוזרת להוציא את הליחה )  לעומת זאת במקרים של זיהום חיידקי , הרפואה כן מטיבה לטפל בגורמים חיידקים על ידי מתן אנטיביוטיקה  הבעיה העיקרית של האנטיביוטיקה היא שהחיידקים מגלים עמידות לסוגים מסוימים של אנטיביטיקה . לכן לפעמים קורה שסוג מסוים של טיפול אנטיביוטי מתגלה כלא יעיל מול זן חיידקי מסוים , במקרה כזה הרופא המטפל  יוסיף ואולי ישנה את סוג האנטיביוטיקה הניתנת לילד ולרוב טיפול זה יחסל את החיידק.

טיפול באנטיביוטיקה הוא לא טיפול סלקטיבי , כלומר לטיפול אנטיביוטי אין את היכולת להרוג רק את החיידקים המזיקים  שגורמים לנו נזק , לכן חשוב להבין שהאנטיביוטיקה קוטלת גם את אוכלוסיות החיידקים הידידותית, המאכלסת בין השאר גם את מערכת העיכול. ולכן נראה במקרים רבים בתינוקות ובמבוגרים  הפרעות עיכול לא נעימות לאחר שימוש באנטיביוטיקה. ניתן למנוע בעיות אלו על ידי שימוש נבון בעזרי עיכול פרוביוטים כגון, מזונות המכילים פרוביוטיקה ( חפשו מוצרי BIO )  ועל ידי שימוש בתוספי תזונה המכילים פרוביוטיקה המותאמים במיוחד לילדים ומגיעים בעיקר באבקה.

לרוב תינוקות יונקים יגלו עמידות חזקה ויהיו בעלי מערכת חיסון חזקה יותר כנגד גורמי מחלה מתינוקות שאינם יונקים, עקב מעבר של רכיבי חיסון דרך השליה לעובר ברחם בזמן ההיריון, והן על ידי אלמנטים מחזקי מערכת חיסון אשר יעברו לתינוק בזמן ההנקה ומצויים בחלב האם ( צריכה של תוספי תזונה  בזמן ההנקה חשובה לא פחות מהעשרת המזון מזמן ההריון וחיונית לבריאות התינוק והתפתחותו השכלית, בריאותית לשנים רבות .

נושא התזונה הנו חשוב ומשמעותי, בעיקר לפעוטות מעל גיל חצי שנה, המשנים את תזונתם מחלב אם למזונות אחרים. בד"כ אני ממליץ לאימהות לפעוטות, להכין לפעוטות מחית טרייה מפרות טריים, משום שמחית שכזו שמוגשת לפעוט ממש  לאחר הכנתה עשירה ברכיבים מחזקי חיסון כגון נוגדי חמצון ויטמינים ומינרלים . חשוב מאוד להגיש את המחית  לפעוט בפרק זמן שלא יעלה על מספר דקות מההכנה וזאת על מנת למנוע הליך חמצוני של המחית.( שימו תפוח עץ חתוך  באוויר הפתוח ותראו תוך כעשר דקות התפוח ישנה את צבעו ומרקמו כתוצאה מהליך החמצון המתרחש באופן טבעי בפירות וירקות לאחר חיתוכם ).

צריכת ויטמינים כוויטמין C  חיונית למנגנוני חיסון רבים, מעצם היותו ויטמין בעל פעילות  אנטי ויראלית ואנטי בקטריאלית. ויטמין C משפר את פעילות תאי הדם הלבנים, מגביר ייצור נוגדנים שומר על שלמות רקמות חיבור, ומונע התפשטות זיהומים.

חסר באבץ בקרב ילדים עלול להוביל לירידה בפעילות בלוטת התימוס ועל ידי כך להוריד את כמות הלימפוציטים מסוג T המשפעלים ומחזקים את פעילות מערכת החיסון.
רמת ברזל נאותה בגוף חיונית לשמירה על תפקוד תקין של מערכת החיסון. חסר ברזל עלול לפגום בתנגודת הגוף למחלות  ולירידה בפעילות המאקרופאגים, נאוטרופילים ולימפוציטים מסוג T החיוניים כל כך לפעילות מע' החיסון.
האסטרגלוס הנו צמח סיני עתיק הידוע ביכולתו המופלאה להגביר את פעילותם של מנגנוני חיסון רבים בגוף השימוש רב נעשה בו למניעת שפעת וזיהומים אחרים של מערכת הנשימה. לאסטרגלוס השפעה אנטי-ויראלית חזקה והוא ידוע  ביכולת השיקום של מערכת החיסון. בשל היותו צמח מאכל, מתאים האסטרגלוס לטיפול בילדים ובטוח לשימוש לטווח ארוך.

 

 

הטיפול בביו פידבק

הטיפול בביו פידבק מאפשר לחולים ולאנשים הרוצים לשפר את בריאותם ואת איכות חייהם ללמוד לשלוט בתהליכים פיסיולוגים בלתי רצוניים היכולים לגרום להם להופעה של תופעות או למחלות הקשורות לבעיית חוסר השליטה בתהליכים אלו ביו פידבק כשיטה טיפולית מאפשרת לחולה באמצעות למידה והתנסות הדרגתית להתמודד ולתת משוב מיידי ברור לתחושות מחשבות ותהליכים בלתי רצוניים אשר עד לתחילת הטיפול השתלטו על המטופל וגרמו לו נזק תהליך הלמידה וההתנסות מושגים באמצעות מכשור אלקטרוני ממוחשב מתקדם המאפשר למטופל לקבל מידע רציף מדויק בזמן אמיתי על תהליכים פיסיולוגים המתרחשים בגופו וללמוד לשלוט בהם

 

באמצעות מידע זה המוצג למטופל באופן ברור ( חזותי וקולי ) הוא מצליח להשיג שליטה עצמית גבוהה המאפשרת לו לשלוט בתהליכים פיסיולוגים אלו, גם אם הוא לא מודע למקור הבעיה המובילה לתהליכים בלתי רצוניים אלו

(למשל ילדים עם הפרעות התנהגות)

 טיפול בביו פידבק יכול נותן תוצאות טובות גם במחלות או תופעות הנחשבות כאדיופטיות (ממקור לא ידוע)

או מחלות הקשורות ללחץ או מתח מתמשך כגון:  לחץ דם , כאבי ראש , כאבי בטן , פגיעה בהגנה החיסונית

ואו מחלות ותופעות בעלות פן נפשי  כ חרדה , פאניקה , פחדים לא מוסברים.

מדדים המשמשים לאבחון וטיפול בביו פידבק

 1 נשימה

הטיפול הנשימתי תופס חשיבות עליונה בתחום הביו פידבק משני טעמים משום שההליך הנשימתי מאפשר למטופל לקבל היזון חוזר (פידבק) מהמכשור המתקדם לגבי הצלחתו בטיפול (מטופל רגוע נושם לאט ורגוע יותר)

ובניגוד לשיטות טיפוליות אחרות המטופל יכול גם להשפיע (דרך צורת הנשימה)  דרמטית על מערכת העצבים המרכזית ולהירגע

2 פעילות חשמלית של העור EDA  שיטה זו הינה הרגישה ביותר מבין כל שיטות האבחון בביו פידבק ומאפשרת לחולה לקבל פידבק מדויק מאוד ביחס לשליטתו בתהליכם הפיסיולוגים המתרחשים בגופו ולעקוב ולשפר בזמן אמת את מידת הצלחתו לשלוט בהם.

שיטה זו מתבססת על מדידה של רמת ההולכה של העור וקשורה לפעילותן של בלוטות הזיעה בכפות הידיים כתגובה לגירוים שונים , בלוטות הזיעה בכפות הידיים הן הרגישות ביותר בגוף לכל שינוי פנימי ואו חיצוני ושונות באופיין ובפעילותן הפיסיולוגית משאר בלוטות הזיעה האחרות בגוף אשר קשורות לויסות טמפרטורת הגוף

3 טמפרטורת העור

לטמפרטורת העור קשר ישיר עם פעילות ומצב כלי הדם , כלומר התכווצות או הרחבה של כלי הדם תושפע באופן משמעותי על ידי המערכת הסימפתטית

במצב של ערנות פסיכולוגית (מתח וחרדה) המערכת הסימפתטית תוביל לכיווץ של כלי הדם ההיקפיים ובכך תגביל את זרימת הדם לפריפריות ככפות הידיים על מנת שדם רב יותר יוזרם למקומות חיוניים כמו המוח והלב

לכן במצבי מתח וחרדה נראה הצרה  של כלי הדם באברים הלא חיוניים בפריפריה ולירידה בטמפ" ההיקפית

4 מתח שרירים  EMG

שיטת אבחון וטיפול זו מאפשרת לקבל היזון חוזר לפי טונוס השרירים שלו

הדחף החשמלי שיוצא מהמוח מפעיל את שרירי השלד , פעילות חשמלית מוגברת שיוצאת מהמוח תגרום לכיווץ מיידי של שרירי השלד , לעומת זאת פעילות חשמלית איטית ומבוקרת תגרום להרפיה של שרירי השלד

שיטת מדידה ואבחון דרך מתח השריר יעילה ביותר לטיפול בהפרעות הקשורות למתח כמו כאבי ראש TTH ואו מיגרנות ויכולה לשמש כמדד יעיל גם למטופל לחוש במצבו האמיתי (מטופל רגוע שרירים רפויים)

אבחון בשיטה זו מושפעת פחות מגירויים אליהם נחשף המטופל ויכולה להוות אינדיקציה מדויקת שמשקפת בזמן אמיתי את תגובתו של המטופל למתח.

הטיפול בביו פידבק יכול לעזור במגוון גדול של סימפטומים ואו מחלות הקשורות למתח נפשי

למעשה אפשר לחשוב על מגוון גדול מאוד של סימפטומים ואו תחלואים אשר עלולים להתפתח כתוצאה מחשיפה ממושכת ואו קצרה למתח 

1 אנשים הנושאים בתפקיד בכיר בעל אחריות ולחץ רבים

2 ילדים הזקוקים לגירוים חזותיים וקוליים בנוסף לטיפולים אחרים שהם מקבלים ( כיום בעידן המחשב מאוד נוח לילדים לשחק במחשב כשהם נעזרים בנפשם להזיז ולשנות דברים במשחק ) ,

3 ספורטאים שצרכים להתמודד לבד עם מצבי מתח דחק ולחץ קשים מאוד במקביל לדרישה מהם לגלות את יכולתם הספורטיבית ולהצליח במשימתם תוך ריכוז מאוד גבוה (כדורסלן העומד על קוו העונשין חמש שניות לסיום משחק על גביע אירופה שקבוצתו בפיגור של נקודה)

4 חיילים ואנשי שרותי הביטחון אשר נדרשים לעמוד במצבי לחץ קיצונים מתפרצים לעבור ממצב של רגיעה למצב של סיכון חיים אמיתי, הטיפול בביו פידבק מאפשר להם להסתגל ולשלוט במצבים אלו בצורה מבוקרת ללא התערבות פסיכיאטרית שעלולה לגרום להתנגדות קשה מצב אותם גורמים ( לא רוצים קב"ן )

5 חולים שחשים שטיפול רגיל ואו תרופתי סטנדרטי לא עוזר להם

6 סטודנטים לפני בחינות ואו סטודנטים המתקשים להתרכז במהלך הלימודים.